Historie značky Glock

ZALOŽENÍ ZNAČKY
GLOCK Ges.m.b.H. (ochranná značka GLOCK) je rakouská zbrojovka, založená v roce 1963 Gastonem Glockem v Deutsch-Wagramu poblíž Vídně. Společnost se nejvíce proslavila výrobou pistolí s polymerovým rámem.
Kromě toho ale rovněž vyrábí např. nože a polní lopatky. Pistole GLOCK jsou hojně používány v civilním sektoru pro sebeobranu, stejně jako bezpečnostními složkami po celém světě, zejména pak v Americe, kde jsou jednou z nejrozšířenějších zbraní.

 

VÝVOJ
V roce 1980, rakouská armáda oznámila, že hledá náhradu za zastaralé pistole z druhé světové války Walther P38. Rakouské ministerstvo vytvořilo 17 kritérií, která by měla nová služební zbraň splňovat:

 1. Musí být samonabíjecí
 2. Ráže 9×19
 3. Zásobníky nesmí potřebovat asistenci při nabíjení
 4. Minimální kapacita 8 nábojů
 5. Všechny akce potřebné ke střelbě je možno vykonat jednou rukou
 6. Pistole nesmí nechtěně vystřelit při pádu ze 2 metrů na železný podklad
 7. Rozborka základních částí zbraně musí být proveditelná bez speciálních nástrojů
 8. Údržba a čištění musí být možné bez speciálních nástrojů.
 9. Nová zbraň se nesmí skládat z více než 58 dílů (což je počet dílů P38)
 10. Měření a testování nesmí být potřebné k dlouhodobému udržování zbraně.
 11. Výrobce musí poskytnout všechny nákresy zbraně armádě a ministerstvu obrany
 12. Všechny části musí být snadno vyměnitelné
 13. Na 10 000 výstřelů je povoleno pouze 20 selhání
 14. Po vystřelení 15 000 ran, pistole bude zkontrolována a bude zjištěno opotřebování. Pak z ní bude vystřelen přetlakový náboj s tlakem 5 000 barů (standardní náboj má 2 520 barů). Zbraň musí být po této zkoušce stále funkční
 15. Při správném používání nesmí vyhozené nábojnice zasáhnout střelce.
 16. Úsťová energie musí být minimálně 441.5 joulů.
 17. Pistole, které dosáhnou méně než 70 procent bodů, budou diskvalifikovány.

Glock sestavil tým expertů z armády, policie a civilních kruhů a během tří měsíců vytvořil funkční prototyp.
Nová zbraň byla pojmenována Glock 17 proto, že to byl sedmnáctý set technických nákresů společnosti.
Po náročném testování rakouskou armádou se stal Glock 17 vítězem soutěže. V této soutěži porazil zbraně pěti již zavedených značek (Heckler & Koch nabídl jejich P7M8, P7M13 a P9S, SIG Sauer do soutěže šel s pistolemi P220 P226, Beretta nabídla jejich 92SB-F, FN Herstal přislíbil zmodernizovanou verzi Browning Hi-Power a Steyer vstoupil do soutěže s modelem GB.
V roce 1982 byl Glock přijat rakouskou armádou jako P80 (Pistole 80). První objednávka činila 25 000 kusů zbraně.

 

PŘIJETÍ DALŠÍMI ZEMĚMI
Krátce po přijetí rakouskou armádou byl Glock 17 přijat jako armádní služební zbraň ve Švédsku a Norsku.
Získal také certifikace NATO a stal se standardní služební zbraní této organizace.
Následovaly další země z celého světa, které pistole Glock začaly používat jako vojenské a policejní zbraně.

 

GENERACE

První generace – Gen 1
První generací, také nazývanou Gen 1, je myšlena originální pistole Glock vyráběná od roku 1982. Dá se snadno poznat, protože nemá žádnou texturu ani vyříznutí na prsty. Modernější modely Glock 26, 29, 34 a 35 se v první generaci vůbec nevyráběly.

Výsledek obrázku pro GLOCK 17 GEN 1

Druhá generace – Gen 2
V roce 1988 byla představena druhá generace pistolí Glock. Ta vylepšovala především grip zbraně, který byl mnohem pohodlnější a zamezoval klouzání zbraně pří použití ve zhoršených podmínkách. Byla použita nová vratná pružina, vylepšena spoušť a byl představen nový zásobník.

Výsledek obrázku pro GLOCK 17 GEN 2

Třetí generace – Gen 3
V roce 1996 byla představena již třetí generace, v té době už velmi oblíbeného designu Gastona Glocka. Největším vylepšením byla přidání oddělených výřezů na prsty a lišty pro upevnění svítilny nebo laseru na rám zbraně.

Výsledek obrázku pro GLOCK 17 GEN 3

Glock RTF 2
Pistole Glock RTF 2, někdy označované jako generace 3,5 měly novou texturu gripu, složenou z malých polymerových výstupků. Jedinou další změnou bylo zaoblené zoubkování na závěru, určené k natahování zbraně.

Čtvrtá generace – Gen 4
Čtvrtá generace byla představená v roce 2010. Byla změněna textura gripu. Nový grip byl tvořen většími krychlovými tečkami v užším rozestupu než u předchozí generace RTF2.
Výraznou ergonomickou změnou byly výměnné hřbety, umožňující upravení tloušťky gripu podle velikosti ruky.
Další podstatnou změnou byla dvojitá vratná pružina, zmenšující zpětný ráz a umožňující rychlejší a přesnější střelbu.
Vypouštěč zásobníku byl zvětšen a umožňoval pohodlnější vypouštění zásobníku, i při použití rukavic.
Dále byly mírně pozměněny některé vnitřní části a menší pružiny.

Výsledek obrázku pro GLOCK 17 GEN 4

 

KONSTRUKCE ZBRANĚ
Pistole Glock byla první světově úspěšná zbraň s polymerovým rámem. Nebyla to však první zbraň s polymerovým rámem na světě. První polymerovou pistolí totiž byla Heckler & Koch VP70.
Pistole GLOCK využívají tzv. částečně předepnutý mechanismus. Natažením závěru dochází k částečnému napnutí, které je dokončeno stiskem spouště (podobným způsobem, jako u double action spouští), poté je bicí mechanismus – v případě GLOCKU přímoběžný úderník, uvolněn a dochází k výstřelu. Byla dokonce uvedena verze 18C která umožňuje střelbu dávkou.

 

VELIKOSTI RÁMŮ
Pistole Glock se v současné době vyrábí v pěti velikostech:

Full Size
Standardní velikost, ve které byl Glock vyráběn již od první generace. Je vhodná zejména pro policejní a vojenské využití, sportovní střelbu a obranu domácnosti. Kvůli své velikosti není příliš vhodná pro skryté nošení, zejména uvnitř oděvu.
Full Size modely: 17, 20, 21, 22, 31, 37

Compact
Pistole z řady kompakt mají kratší hlaveň a menší kapacitu zásobníku, proto jsou menší a podstatně lehčí. Díky tomu, že i přes kompaktní rozměry poskytují možnost plného úchopu a použití zásobníků s větší kapacitou (Glock 19 může používat zásobník z Glocku 17 a 18), jsou velmi univerzální a dají se použít pro všechna možná použití, od služební zbraně až po skryté nošení a obranu.
Modely: 19, 23, 25, 32, 38

Subcompact
Nejmenší provedení pistolí Glock. Jsou určené převážně pro skryté nošení.
Modely: 26, 27, 29, 28, 30, 33, 39

Subcompact Slimline
Do této kategorie spadají modely 36 (ráže .45 ACP), 42 (.380 ACP) a 43 (9 mm Luger). Díky tomu, že tyto modely mají – na rozdíl od větších modelů, pouze jednořadý zásobník, jsou mnohem užší, což je předurčuje pro skryté nošení. Kapacita standardního zásobníku u všech tří modelů je 6+1 (náboj v komoře).
Modely: 36, 42, 43

Závodní (Competition)
Tyto modely mají delší hlaveň a větší vzdálenost mezi mířidly, jsou proto vhodné pro závodní sportovní střelbu.
Modely: 34, 35

 

MÝTUS PLASTOVÉ PISTOLE
V době svého uvedení způsobily pistole GLOCK rozruch svým plastovým rámem. Média ochotně šířila zprávu, že tato pistole projde nepovšimnuta detekčním rámem na letišti i rentgenem zavazadel.
To samozřejmě není pravda – 83 % hmotnosti GLOCKu tvoří klasická ocel a navíc jsou plastové části z tzv. Polymeru 2, který je na rentgenu vidět.
Navzdory vykreslení v mnoha amerických filmech (například Die Hard 2) ani GLOCK, ani žádný jiný výrobce zbraní nikdy nevyrobil „plastovou“ nebo „keramickou“ zbraň, která by byla nedetekovatelná.

 

BEZPEČNOSTNÍ PRVKY
Pistole GLOCK používají vnitřní automatické pojistky a nemají žádné vnější manuálně ovládané bezpečnostní prvky. GLOCK tento systém nazývá „Safe Action“. Skládá se z těchto pojistek:

 • Pojistka spouště – malá páčka uprostřed spouště jí zabraňuje v pohybu, dokud není páčka úplně zamáčknuta.
 • Pojistka úderníku – kovová tyčinka s pružinou, zabraňující proniknutí úderníku k zápalce dokud není zmáčknuta spoušť.
 • Pádová pojistka – úderník je přidržován na místě dokud není zmáčknuta spoušť.

Všechny 3 pojistky jsou postupně deaktivovány během tisknutí spouště.
Podobné systémy pojistek se staly standardem v oblasti poloautomatických pistolí.
Uživatelé pistolí GLOCK musí dbát zvýšené opatrnosti při rozebírání zbraně, kdy se musí ujistit, že v komoře není náboj, protože pro sejmutí závěru je nutné nejprve zmáčknout spoušť. Někteří tvrdí, že toto je bezpečnostní nedostatek, zatímco jiní říkají, že vybití pistole před rozebíráním je naprosto standardní postup a tento úkon naopak zvyšuje bezpečnost tím, že vylučuje ponechání náboje v komoře.

 

GLOCKY VE FILMU
Pistole GLOCK se často objevují ve filmech a seriálech už kvůli tomu, že je používá většina složek americké policie. Často se ale setkáme s tím, že když ve filmu někdo na někoho namíří GLOCKa, slyšíme zvuk klasického natažení kohoutku, jako např. u revolveru nebo pistolí klasické konstrukce.
Pistole GLOCK však nemají vnější kohoutek a nemůžou tedy vydávat žádný podobný zvuk. Zápalník je neustále částečně předepnut a vypustit se dá jen vybitím zbraně a zmačknutím spouště.

Občas se filmu objeví scéna, kdy GLOCK nebo jiná zbraň vystřelí po pádu na zem, což je v dnešní době prakticky nemožné, zvláště u GLOCKa.
Byly prováděny testy, při kterých byly pistole GLOCK pouštěny z výšky na betonový povrch, a dopadly velice úspěšně. Pro úplnou bezpečnost je ale samozřejmě nutná bezpečná manipulace se zbraní, čili prst nesmí být na spoušti, dokud střelec nemíní vystřelit.

 

ka-BOOM!
Tento termín, vymyšlený zbraňovým novinářem Deanem Speirem, popisuje explozivní poruchu palné zbraně, většinou se závažnými nebo dokonce smrtelnými následky.
U GLOCKů ka-BOOM! většinou zničí zbraň a střelec vyvázne s lehkým zraněním.

Problém ohledně bezpečnostních standardů GLOCKů vyvstal poté, co došlo k několika případům explozivního selhání u pistolí dodaných policejním oddělením v USA.
Při výstřelu dochází k prasknutí nábojnice a to způsobí explozi, která zničí zbraň.

Příčinou problému je částečně otevřená komora u pistolí v rážích .40 S&W, .45 ACP, .357 SIG a 10 mm.
Komora není v místě náběhu zcela uzavřená kvůli zvýšení spolehlivosti. V kombinaci s nevhodně přebíjenými náboji, osazenými olověnou střelou může dojít k prasknutí nábojnice. Následná prudká expanze plynů do komory vede ke zničení rámu a vyražení zásobníku ze zbraně.
GLOCK ve svém manuálu informuje střelce o riziku spojeném s přebíjenou municí. Pokud střelec používá tovární munici s plášťovými střelami a správně čistí zbraň, tak pistole funguje zcela bezpečně. Příznivci GLOCKů také poukazují, že kB! nastává i v jiných zbraních a že většina případů byla způsobena špatným přebíjeným střelivem nebo silně znečištěnou hlavní.

 

POPULARITA GLOCKŮ
Jméno GLOCK v Americe zlidovělo a používá se pro jakoukoli drahou, černou pistoli.
Pistole GLOCK se také staly módním doplňkem rapperů jako byl např. Tupac Shakur nebo 50 Cent, v jejichž textech se jméno GLOCK vyskytuje poměrně často.

GLOCKy jsou v současnosti nejpoužívanější zbraní amerických policejních složek. Zastoupení podle počtu prodaných zbraní se odhaduje na 60 %.
Americká FBI vybavuje své agenty GLOCKem 22 nebo 23 (podle přání agenta).
Pistole GLOCK jsou známé a oblíbené pro svoji spolehlivost. Díky svému jednoduchému a houževnatému designu (zbraň je složena jen z 33 součástek) jsou schopné fungovat za extrémních podmínek, pod vodou, přičemž nejsou náročné na použité střelivo.
Také jsou oblíbené pro nižší zpětný ráz, umožňující příjemnější a přesnější střelbu.

Sdílej